TOP HAVUZLARI NEDEN BU KADAR ÇOK TERCİH EDİLİYOR?

Top havuzları tercih oranlarının bu denli artmasının sebeplerini makalemizde inceledik. Makalemizin içeriğinde top havuzlarının faydaları da yazmaktadır.

TOP HAVUZLARI NEDEN BU KADAR ÇOK TERCİH EDİLİYOR?

Top havuzları gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. Bu duruma etki eden birçok faktörü vardır. Bu makalemizde bu konuya değineceğiz. Top havuzu alanlarının bu kadar tercih edilmesinin en temel sebebi çocukların oyun oynayacak alanlarının azalmasıdır. Günümüzde parklar çoğalmasına rağmen çocukların oyun alanları gittikçe daralmaktadır. Artan trafik, kriminal suçların artması, madde kullanan bireylerin parkları tercih etmesi, gasp taciz olaylarının çoğalması gibi durumlar aileleri parka gitmekten alıkoymaktadır. Parka gidemeyen çocukların evde kapalı kalmasını istemeyen aileler soluğu top havuzu, soft play alanlar gibi çocukların gelişimi için faydalı oyun alanlarında almaktadırlar. Top havuzu hem güvenlik açısından hem de diğer çocuklarla iyi ilişki kurabilmesi açısından çocuklar için çok güzel bir oyun alanıdır.

Top havuzları önceden çok küçük alanlara yapılmaktaydı. Fakat günümüzde yukarıdaki paragrafta sayılan nedenlerden dolayı daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tercihin sonucunda ise top havuzu alanları gelişmiştir. Hatta top havuzu konseptinde kafeler açılmıştır. Bu kafelerde hem yetişkinler arkadaşlarıyla oturup sohbet edebiliyor hem de çocuklar kendi yaşıtları ile oyunlar oynayabilmektedirler. Bu açıdan top havuzlarının tercih edilme oranı artmaktadır.

Top havuzuna talebin artması top havuzu imalatı sektörünü de canlandırmıştır. Top havuzu imalatının artması top havuzlarının maliyetini düşürmektedir. Fakat bu durum bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Top havuzu imalatında rekabet etmek için bazı firmalar kalitesiz hammaddelerden üretim yapmaktadır. Bu durum ileride o alanda oyun oynayan bireylerin sağlığını tehdit etmektedir. Bundan dolayı top havuzu imal ettirecek işleticilerin üreticilerini seçerken çok dikkatli olmalıdırlar. Çeşitli sertifikalarını ve izin belgelerini kesinlikle istemelidirler. Dayanıklılık testlerinden geçtiğine dair belgeler istenmelidir.

Top havuzu üreticisi nasıl olmalıdır? konusunu da başka bir yazımızda işleyeceğiz.

Top Havuzları
Top Havuzları

SONUÇ

Sonuç olarak top havuzları günümüzde çok tercih edilmektedir. Bu tercih edilmenin sebebi ise çocukların oyun alanlarının daralmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde kalabalıklaşan şehirler bir çok tehlikeyide beraberinden getirmektedir. Bundan dolayı aileler çocuklarını sokağa ya da parka salamamaktadır. Bundan dolayı top havuzu alanlarını tercih etmektedirler. Bu tercih hem aileler açısından hem de çocuklar açısından faydalı bir gelişmedir. Çocuk hem sosyal ilişkilerini geliştirmekte hem de oyun oynama zevkini yaşamaktadır. Fakat her top havuzu düşünüldüğü kadar sağlıklı olmadığından dolayı işletici firma üretici firmayı doğru seçmelidir.

 

Diğer linklerimiz;

Top Havuzu Üretimi

Trambolin İmalatı

Top Havuzu Üretimi

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir