TOP HAVUZU NEDİR ?

“top havuzu nedir ?” konusunu ele aldığımız makalemizde top havuzları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İyi okumalar…

TOP HAVUZU NEDİR?

Top havuzları çocukların daha keyifli vakit geçirmeleri için tasarlanan soft play oyun alanlarının bir çeşididir. Bu alanlar genellikle içi top dolu 4 tarafı çevrili, dışarıdan bakıldığında aynı havuzu andıran şekilleri olduğundan dolayı top havuzu olarak anılmaktadır. Top havuzları genel olarak birbirine çok benzemektedir. Bu benzerliğin sebebi ise tabiî ki de tasarım eksikliğidir. Çünkü top havuzu denildiği zaman akla gelen ilk görsel dört tarafı çevrili içi top dolu bir alan olmaktadır. Bundan dolayı top havuzları rekabet edilebilirliklerini kaybetmektedirler.

Top havuzlarının rekabetinin azalmasından dolayı, top havuzları tek başına kullanılmamaya başlanmıştır. Soft play alanlara entegre edilen top havuzları daha kullanışlı bir hal almıştır. Bu sayede hem soft play üreticileri hem de top havuzu üreticileri ortak çalışmaya başlamıştır. Hatta bazı firmalar birleşerek tek firma olmuşlardır.

Top havuzu nedir konusunu işlediğimiz bu makalede, top havuzlarının tasarımı konusuna da değinmek gerekmektedir. Top havuzlarının birbirine benzediğini makalemizin başlarında söylemiştik. Fakat çocukların top havuzuna olan ilgisi gün geçtikçe arttığından dolayı rekabette artmaktadır. Ve bu benzerlik bu rekabet ortamında firmaları zor durumda bırakmaktadır. Bundan dolayı top havuzu üreticileri tasarıma odaklanarak ürünlerini farklılaştırmalıdırlar. Çünkü ürünler ne kadar farklıysa, çocuklarda oyun oynama isteği uyandırmaktadır.

Top Havuzları Nasıl Farklılaştırılır?

Top havuzlarının farklılaştırılmasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şöyledir;

Ürünün Farklılaşması: Ürünün farklılaşması göze hitap ettiğinden dolayı öncelikli tercih sebebi olmaktadır. Bundan dolayı firmalar ürünlerini farklılaştırmalıdırlar.

Hizmetin Farklılaşması: Hizmetin farklılaşması ise üründen çok ürün sonrası hizmetin ya da montaj hizmetinin daha kalifiye yapılması demektedir. Bazı durumlarda bu husus hayati öneme sahiptir. Özellikle yenilik getirilemeyecek zamanlarda.

Fiyat Farklılaşması: Bu madde işletmeler için tehlikeli olsa bile düzgün bir strateji ile uygulandığında işletmelere başarı getirmektedir. Kur dalgalanmalarından dolayı her ülkeye farklı ürün fiyatı vermek o ülkeye nüfuzu kolaylaştırmaktadır. Ayrıca pazar payını arttırmaktadır.

Farklılaşma konusunu üç ana başlıkta incelemiş olduk. Farklılaşma konusu detaylı bir konu olduğundan dolayı daha birçok çeşidi ortaya çıkabilir. Fakat bu yazımızda top havuzu nedir ? başlığını incelediğimiz için bu konuyu detaylı anlatamadık.

SONUÇ

Sonuç olarak top havuzu genel-geçer tanımı ile dört tarafı kapalı içi toplarla dolu bir alana denmektedir. Fakat soft play alanındaki rekabetin gün geçtikçe artmasından dolayı, bu tanım yetersiz kalmaktadır. Daha doğrusu top havuzu konusunda farklılaşmanın önemi arttığından dolayı yaptığımız tanım yetersiz kalmaktadır. Güncel tanımımız şu şekilde olmalıdır. “Top havuzu farklı tasarımları içinde barındıran soft play alanlara entegre edilmiş, soft play alanları daha kullanışlı ve daha eğlenceli hale getiren oyun alanıdır. “ demek daha yerinde bir tanım olacaktır.

top havuzu nedir ?
top havuzu nedir ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir