TRAMBOLİN ALANLAR

Trambolin parkların obeziteye etkilerini ve çocukların spora özendirilmesi hususundaki önemini aşağıdaki makaleden okuyabilirsiniz.

TRAMBOLİN ALANLARI

Günümüzde dünya nüfusu hızla artmaktadır. Artan dünya nüfusu beraberinde birçok sorunu da kendisiyle birlikte getirmektedir. Bu sorunlardan bazıları her geçen gün daha da büyüyen büyük şehirler, bu şehirlerdeki trafik sorunları, dünya nüfusuna gıda yetiştirilmesi için organik ürünlerin içine karıştırılan kimyasallar ve bunlar gibi birçok sorun hayatımıza girmiştir. Aynı şekilde hayatımıza giren bir diğer olumsuz olay ise hareketsiz yaşamdan kaynaklı sağlık sorunlarıdır. Hareketsiz sağlık sorunlarının başında obezite gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün Asya, Afrika ve Avrupa’nın 6 ayrı yöresinde yapılan ve 12 yıl süren MONICA çalışmasında, 10 yılda obezite oranlarında %10 ile %30 arasında bir artış saptanmıştır.  2008 yılında dünya üzerinde 400 milyon obez nüfusu bulunurken 2015 yılında 700 milyona ulaşmıştır. 2008 yılında 1.4 milyar olan fazla kilolu insan sayısı 2015 yılında 2.3 milyar fazla kilolu insana çıkmıştır. Bu verilere bakıldığından gelecekte obezite sorunun daha da artacağı görülmektedir.

Obezite ile Nasıl Savaşılır?

Obezite ile savaşmanın en etkili ve basit yolu hareketli yaşam ve olabildiğince sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme konusunda sıkıntı yaşayan bireylerin mutlaka hareket etmeleri hatta düzenli bir spor hayatlarının olması şarttır. Fakat günümüzdeki hareket sorunlarından birisi spora yazıldıktan sonra devam edememe sorunudur. İlk ay spora yazıldıktan sonra ikinci ayı getiremememizin temel sebebi ise disiplinsiz olunmasıdır. Bir diğer sebep ise spora özendirmenin az olmasından dolayı. Aslında spora özendirmeye yeteri kadar önem verilse günümüzde disiplinli ve bir o kadar da başarılı birçok sporcu oluşurdu.

Spora Özendirme Konusunda Trambolin Parkların Etkisi

Spora özendirmenin birden fazla yolu vardır. Bu yollardan en kalıcısı ve en kolayı ise çocukları küçük yaştan spora özendirmektir. Küçük yaşta spora özenen çocukların diğer çocuklara göre ileriki yaşlarda sporcu oldukları ya da sporla daima bağlantı içinde oldukları gözlemlenmiştir. Küçük yaşta çocukları spora özendirmek için çocuklara sporun bir oyun olarak gösterilmesi çocuklardaki spor merakını arttıracaktır. Hem sporun hem oyunun bir arada bulunduğu ortam ise şüphesiz ki trambolin parklar ve soft play alanlardır. Bu iki oyun alanının da çocukların sporu sevmelerinde ki önemi büyüktür. Çünkü çocuklar bu alanlarda sporun bireysel değil takım olarak yapılacağını da anlamaktadırlar.

Makalenin başında bahsettiğimiz büyüyen şehirler artan trafik gibi sorunlardan dolayı çocukların artık sokakta oynama imkânları gün geçtikçe azalmaktadır. Bundan dolayı çocuklarımızı hareket etmeleri için trambolin parklara götürmeliyiz. Çünkü bu alanlarda hem birçok çocuk ile tanışıp kaynaşabilir hem de güvenli bir şekilde oyun ve vücudun hareket ihtiyacını karşılayabilir.

 

trambolin park
trambolin park

Diğer yazılarımızı okumak için, tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir